Example 1

Find the limiting value of force P. Given: 𝜎𝑃 =195𝑀𝑃𝑎

single-task-hero-img

Solution

𝑀𝐴=06𝑃2𝑉𝐶43𝑃7=0𝑉𝐶=94𝑃𝑀𝐶=0𝑉𝐴46𝑃23𝑃3=0𝑉𝐴=214𝑃 𝐴=182+201.2+181.6=103.2 cm2𝐴2=51.6 cm2𝐴2=181.6+1.2𝑥=51.6𝑥=19𝑆𝑦𝑝𝑙1=182.8(1+1.4)+11.212=121.56 cm3𝑆𝑦𝑝𝑙2=181.6(19+0.8)+191.2192=786.84 cm3𝑊𝑝𝑙=908.4 cm3𝑀𝑊sigmaP10.5𝑃908.4106195106𝑃16.87kN